


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.58 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.55 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 2.25 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 500 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 1115
Distributors
pcbx
Unit Price$1.43286
Ext.Price$1.43286
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.43286 | $1.43286 |
| 10 | $1.07636 | $10.76360 |
| 25 | $1.02568 | $25.64200 |
| 50 | $0.97739 | $48.86950 |
| 100 | $0.93137 | $93.13700 |
| 300 | $0.88752 | $266.25600 |
| 500 | $0.84573 | $422.86500 |
| 1000 | $0.80591 | $805.91000 |
| 3000 | $0.76796 | $2303.88000 |
| 5000 | $0.73182 | $3659.10000 |
